Tenis: Marius Copil, pe tabloul principal de simplu al turneului ATP de la Sofia

Marius Copil

Tenismanul român Marius Copil a intrat pe tabloul principal de simplu al turneului ATP de la Sofia, dotat cu premii totale de 463.520 euro, după ce l-a învins pe japonezul Yuichi Sugita, cu 6-3, 6-4, duminică, în ultimul tur al calificărilor.

Copil (25 ani, 214 ATP) a obținut victoria într-o oră și 17 minute în fața unui adversar mai bine clasat, niponul de 27 de ani ocupând locul 117. Arădeanul a reușit 12 ași în acest meci, al doilea câștigat în fața lui Sugita, după cel din runda inaugurală la Brisbane în 2014, cu 7-6 (5), 6-7 (2), 7-6 (7).În primul tur al calificărilor, Copil câștigase cu 7-6 (5), 6-4 în fața bulgarului Alexandar Lazarov (18 ani), în alt meci cu 12 ași în dreptul său.Copil, care și-a asigurat 4.680 euro și 12 puncte ATP, va juca în primul tur al tabloului principal cu sud-coreeanul Hyeon Chung (19 ani), aflat pe locul 56 în lume.Un alt tenisman român, Adrian Ungur (31 ani, 183 ATP), a fost întrecut în runda inaugurală a calificărilor de germanul Daniel Brands (28 ani, 134 ATP), cu 6-3, 7-6 (1).    Sursa: www.agerpres.ro