Sudamericanii, eroi în Champions League pentru Barcelona și Bayern Munchen

barcelona

Barca revine de la 0-1

FC Barcelona a câştigat, marţi seară, meciul de pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 2-1, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Au marcat: Suarez 63′, Suarez 74′ / F. Torres 25′. Fernando Torres a fost eliminat în minutul 35, după ce a primit două cartonaşe galbene.

0-1: Koke i-a pasat vertical lui Fernando Torres, acesta pătrunde şi de la 15 metri şutează printre picioarele lui Ter Stegen.

1-1: Luis Suarez a egalat pe fondul unei dominaţii totale a Barcelonei, după un şut ratat al lui Jordi Alba, mingea lovindu-l pe atacantul uruguayan, la 7 metri, în faţa porţii goale.

2-1: Combinaţie din prima Messi – Luis Suarez – Dani Alves, ultimul centrează din voleu şi Luis Suarez trimite cu capul, din alergare, de la 11 metri, în plasă.

Barcelona a avut 69% din posesia mingii. Catalanii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (19-7) şi al şuturilor pe poartă (5-2).

Formații:

Barcelona: Ter Stegen – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic (Rafinha 64′), Busquets (S. Roberto 80′), Iniesta (A. Turan 83′) – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Atletico: Oblak – Juanfran, Lucas Hernandez, Godin, Filipe Luis – Koke, Gabi, Saul (A. Correa 90′), Carrasco (A. Fernandez 53′), – Griezmann (T. Partey 76′), Torres. Antrenor: Diego Simeone.

Cartonaşe galbene: Busquets 48′, Suarez 70′, Mascheranon 82′ / F. Torres 29′, Koke 33′, F. Torres 35′, Filipe Luis 61′, Griezmann 73′, Lucas Hernandez 78′, Oblak 79′, A. Fernandez 86′.

Cartonaşe roşii: – / F. Torres 35′.

Arbitri: Felix Brych (Germania), Mark Borsch (Germania), Stefan Lupp (Germania); rezervă: Marco Achmüller (Germania); adiţionali: Bastian Dankert (Germania), Marco Fritz (Germania).

Ciobanii ameninţă cu protestele

Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena „Vicente Calderon” din Madrid.

Iluzia unui scor mare

Echipa germană Bayern Munchen a câştigat, marţi seară, meciul de pe teren propriu cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 1-0, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

A marcat: Vidal 2′ / -.

1-0: Bernat a centrat de pe stânga,  chilianul Vidal a intrat în centru în careul oaspeţilor şi a trimis cu capul, imparabil.

Bayern a avut 64% posesia mingii. Bavarezii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (15-10) şi al şuturilor pe poartă (5-2).

Formații:

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Kimmich (Martinez 60′), Alaba, Bernat – Vidal – Douglas Costa (Coman 70′), Muller (Gotze 85′), Thiago Alcantara, Ribery – Lewandowski. Antrenor: Pep Guardiola.

Benfica: Ederson – Andre Almeida, Lindelof, Jardel, Eliseu – Pizzi (Samaris 90+1′), Fejsa, Renato Sanches, Gaitan – Jonas (Salvio 83′), Mitroglou (Raul Jimenez 70′). Antrenor: Rui Vitoria.

Cartonaşe galbene: Ribery 22′, Bernat 42′, / Jonas 58′, Lindelof 62′.

Cartonaşe roşii: -.

Arbitri: Szymon Marciniak (Polonia), Pawel Sokolnicki (Polonia), Tomasz Listkiewicz (Polonia), rezervă: Radosław Siejka (Polonia); adiţionali: Pawel Raczkowski (Polonia), Tomasz Musial (Polonia).

Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena “Da Luz” din Lisabona.