România a debutat cu o victorie la scor în Campionatul Mondial din Danemarca, 47-14 cu Porto Rico

wide full1447406306

Naționala feminină de handbal a României a surclasat cu scorul de 47-14 (23-3) selecționata Porto Rico, sâmbătă seara, la Frederikshavn, în primul său meci din Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca.

Partida a constituit un veritabil antrenament cu public pentru jucătoarele antrenate de suedezul Tomas Ryde, care au făcut o primă repriză foarte bună, marcând 23 de goluri și primind doar 3. După pauză, tricolorele nu au putut fi oprite în atac, dar în apărare au evoluat mai puțin concentrate, încasând 11 goluri.

Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost extrema dreapta Laura Chiper, cu 10 goluri. Au mai înscris: Ana-Maria Tănăsie 6 goluri, Crina Pintea 5, Eliza Buceschi 4, Cristina Neagu 4, Gabriella Szucs 4, Gabriela Perianu 3, Patricia Vizitiu 3, Oana Manea 2, Adriana Nechita 2, Aurelia Brădeanu 1, Luciana Marin 1, Melinda Geiger 1, Ionica Munteanu (portar) 1. Au mai jucat portarul Paula Ungureanu (procentaj 81%, 13 șuturi apărate din 16) și Valentina Ardean-Elsei.

Pentru portoricane au marcat Sheilda Hiraldo 5 goluri, Zuleika Fuentes 4, Ciris Garcia 2, Natalie Cabello 1, Fabiola Martinez 1, Jailene Maldonado 1.

Au arbitrat sârboaicele Vanja Antic și Jelena Jakovljevic.

Sâmbătă mai au loc meciurile Spania — Kazahstan (19,15) și Norvegia — Rusia (21,30), ambele în Grupa D.

România va disputa următoarea partidă luni, de la ora 17,00, cu Kazahstan.