O Minciună de meci: Unirea Tărlungeni – Șoimii Pîncota 4-0

minciuna45

Antrenorul divizionarei secunde din județul Arad a avut dreptate când avertiza înaintea disputei de miercuri după-amiază că va urma o partidă foarte dificilă. Practic, Șoimii nu au contat pe terenul din Tărlungeni, acolo unde au dat peste o echipă gazdă foarte montată și care a avut în Bogdan Minciună un jucător în mare formă, care a reușit un gol dar și trei decisive pentru colegii săi!

Practic, disputa a început de la scorul de 1-0 pentru gazde, după ce Minciună a centrat din corner, iar Potecu a marcat cu o lovitură de cap ce l-a făcut spectator pe Cioară. Unirea Tărlungeni s-a distanțat pe tabelă în minutul 30, când în urma unui fault al portarului arădean asupra lui Petra, Bogdan Minciună a transformat superb – în vinclu – lovitura liberă dictată de la 18 metri. Acesta a fost și scorul pauzei, Pîncota nereușind să se apropie periculos de poarta gazdelor.

La 7 minute după reluarea Minciună a executat din nou foarte bine un corner, iar la reluare a fost de data aceasta Șerban, care a marcat nestingherit de la 12 metri. În minutul 54 a ieșit și Pîncota la joc, dar șutul lui Pirtea a nimerit doar transversala. Iar cu 10 minute înainte de final s-a stabilit scorul final de 4-0 după ce același Minciună a centrat din lovitură liberă de la 35 de metri, iar Vlăsceanu a marcat cu capul din 8 metri, de lângă Cioară.

Alin Mihai a avut ocazia golului de onoare, dar, scăpat singur cu portarul advers, a fost blocat de acesta, pentru ca Bucur de la gazde să nimerească bara cu un șut din 14 metri în final.

Eveniment: Operă în concert – La Traviata

Astfel, Unirea Tărlungeni a obținut o victorie mai mult decât clară în fața Pîncotei, iar echipa arădeană a ajuns – din nou – pe loc de baraj pentru evitarea retrogradării.

Formații:

Unirea: Mihok – Vlăsceanu, Forika, Potecu, Seb. Bucur, M. Popescu (min. 72 – Monea), M. Burlacu, Minciună, S. Marin (cpt.) (min. 79 – Cocan), Petra, I. Şerban (min. 87 – Ivan). Antrenor: Daniel Bona

Şoimii: Cioară – V. Suciu, Pascariu (min. 53 – A. Mihai), Dubeştean, Siminic, Pirtea, A. Pavel, Issa (cpt.), Vasi (min. 82 – Farcaș), M. Ion (min. 86 – Gâlcă), Dragalina
Antrenor: Zsolt Muzsnay

Arbitri: Eduard Ioniţă – Florin Iacob şi Erchian Ionus. Rezervă: Cristian Vieru

Observatori: Silviu Crângașu, Traian Marcu