Cel mai clar succes stagional: CS Ineu – Minerul Motru 3-0

botas78

O formație ce a utilizat un fundaș stânga în poartă și fără alți patru titulari lipsă nu putea emite pretenții la Ineu. Chiar dacă au făcut o primă repriză modestă, zărăndanii au găsit resursele să facă diferența pe tabela și să-și treacă în cont cel mai clar succes stagional.

Jucătorul de câmp, Gheorghe Tudoran, nu a avut deloc de lucru în prima jumătate de oră. Deși au avut mereu inițiativa și o posesie superioară, elevii lui Cristian Sculici au greșit mult în ultimii 20-30 de metri, iar atacanții parcă se născuseră în offside. Mai mult, gorjenii au fost periculoși la o lovitură liberă bătută puțin pe lângă colțul lung de Nikoloff. De abia în minutul 34, „alb-albaștrii” i-au dat ceva emoții lui Tudoran, printr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga ce s-a dus peste transversală. Amfitrionii au accelerat pe final de repriză și după o bară lovită de Mașniță au deschis tabela. În minutul 44, Ciocan a transformat impecabil un penalty obținut de Hulbăr în duel cu Stăncuțu.

Odată spartă gheața, Ineul a atacat în valuri, iar golul de 2-0 era doar o chestiune de timp. Ratările lui Jazzley și Spătar au anuțat reușita lui Botaș, care a marcat din 12 metri după o fază lucrată de Huțanu. Cu „minerii” pur și simplu resemnați, zărăndanii au căutat și golul trei, pe care l-au găsit în minutul 80, prin Cioboată. Masivul atacant a finalizat plasat o pasă a aceluiași Huțanu, foarte activ pe bandă. În postură de finalizator, Petrică Huțanu nu s-a descurcat deloc, șutând mult peste o pasă ideală a lui Ciocan. Era ultima fază a unei partide câștigate lejer de ineuani.

Nagy, după înfrângerea UTA-ei în Ungaria: „Mai avem de muncit și trebuie să ne echilibrăm din punct de vedere al lotului”

CS Ineu: Mitrea – Ciocan, Zdrențan, Bier, Hulbăr – Huțanu, Clej, Spătaru (84 Jilavu), Talpaș (46 Botaș, 78 Gavrilă) – Mașniță, Jazzley (57 Cioboată). Antrenor: Cristian Sculici

Minerul Motru: Tudoran – Dudu, Nueleanu, Colareza, Stăncuțu (61 Iancu) – Pruteanu,  Nikoloff,  Năuiu, Drăgan – Dinu, Vrâncuți. Antrenor: Ion Alecu

Arbitri: Dorin Voina (Reșița), Ioan Corb (Oradea), Gabriela Toderaș (Șuncuiuș – Bihor).

Observatori FRF: Zaharia Ciev și Romeo Malac (ambii din Timișoara)