Au uitat să câștige: Național Sebiș – ACSO Filiași  1-1

sebismandri

Național Sebiș a bifat cel de-al treilea meci consecutiv fără victorie. După 0-2 cu Metalurgistul Cugir și 0-0 cu CSM Lugoj, a venit și un 1-1 cu codașa CSO Filiași. Îngrijorător mai este că jocul trupei lui Cojocaru nu are sare și piper, ca și cum jucătorii s-ar afla deja în vacanță.

De fapt, întreaga partidă a avut un aer de concediu. Cel puțin în prima jumătate de oră nu s-a întâmplat nimic notabil. Ieșirea lui Lascu la picioarele lui Rus, intrat bine în careu, nu o putem numi ocazie de gol. Însă, în minutul 38, ca din senin, s-a deschis tabela. Stoichițoiu a centrat perfect din lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, iar A. Lupu a reluat perfect cu capul din 6 metri sub transversală. Avantajul vizitatorilor nu a durat însă mult, mai precis 6 minute. Înainte de intrarea la cabine, Velici a intrat pe zonă centrală în careu, a șutat în Lascu, acesta nu a reținut însă balonul și același atacant al Naționalului a marcat simplu, cu latul.

Jocul modest a persistat și în partea secundă, iar ocaziile de poartă le-am numărat pe degetele unei singure mâini. Lupu a fost aproape să realizeze dubla și tot printr-o lovitură de cap, ce de data asta s-a dus pe lângă. Replica a venit de la Susan, care a reluat din careu puțin pe lângă vinclu o centrare a lui Rus. Aceste situații au apărut în primul sfert al mitanului secund, pentru ca apoi partida să intre într-o zonă de joc „dă-mi-o mie, na-ți-o ție”. De abia cu 5 minute înainte de final, Sebișul a mai avut o ocazie de 2-1, dar „capul” lui Bogdanovici s-a dus peste transversală.

Mii de arădeni urmează să primească ajutoare de la UE. Vezi în ce constau

Naționalul termină destul de urât un sezon de la care ar fi dorit mai mult.

Formații:

Național Sebiș: Tomșa – Rosenblum, Bogdanovici, Zurbagiu, Cherecheș (74 Cherecheș) – Avramescu, Mihuța – Rus, Radu, Susan – Velici.  Antrenor: Călin Cojocaru.

ACSO Filiași: Lascu – Orban, Lupu, Istudor, Cimpoieru – Moraru (80 Georgescu), Obeanu, Popescu, Stoichițoiu – Petcu (90 Fruntelată), Tănase.  Antrenor: Dragoș Bon.

Arbitri: Teodora Albon (Cluj) – Daniel Popa (Aiud), Daniel Nagy (Mediaș).

Observatori FRF: Vasile Balaj (Reșița), Nicolae Tanasoglu (Timișoara)

***

Celelalte rezultate ale zilei în seria a Iv-a a Ligii a 3-a au fost:

Pandurii II Târgu Jiu – Minerul Motru    5-2

Dănăricu (12), Mărgărit (39), Cocină (47), Dodoi (73), Pârcălabu (83) / Sarmon (55), Nicoloff (70)

CNS Cetate Deva – Millenium Giarmata  2-2

Pribac (4,26) – Trifu (68, 71)

CS U Craiova II – ASU Poli Timişoara    1-2

Surugiu (5) / Bilia (50), Taub (73)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Măgura Cisnădie    0-2

/Lupu (58), Săulescu (86)

Sâmbătă, 21 mai, începând cu ora 18:00 se joacă ultimele trei partide după cum urmează:

Performanţa Ighiu – CSM Lugoj

CS Ineu – Metalurgistul Cugir

FC Hunedoara stă.

Clasament

clas 3

Etapa următoare va fi una intermediară:

Marţi, 24 Mai, ora 18.00 :   Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara, CSM Lugoj – CS Ineu, Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva, Millenium Giarmata – CS U Craiova II, Minerul Motru – Măgura Cisnădie, ASU Poli Timişoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (de la 19:00)

Miercuri, 25 Mai, ora 18.00 : ACSO Filiaşi – Performanţa Ighiu