Au punctat doar la impresia artistică: CSM Lugoj – CS Ineu 2-0

masnitalugoj67

Zărăndanii au nu s-au descurcat la Lugoj doar prin prisma rezultatului. Așa cum se anticipa, a fost un meci de vacanță, între două formații fără griji de etape bune, dar  gazdele au fost ceva mai pragmatice.

Cu câte un gol pe repriză, formația lui Petruescu și-a păstrat punctele. Bănățenii au deschis repede tabela, mai precis în minutul 9, după capul lui Miculescu. Ineul a avut reacție, și-a creat destule ocazii, dar cei care au înscris au fost tot lugojenii. Au făcut-o prin E. Olariu, care l-a învins pe Mitrea la capătul unui contraatac purtat în minutul 63.

„Am avut cel puțin cinci ocazii clare, prin Mașniță, Botaș și Huțanu, dar dacă nu băgăm mingea în poartă degeaba. Nici gazdele nu au stat rău la capitolul situații, s-a jucat deschis, spectatorii au avut ce vedea. Din păcate, rămânem cu impresia artistică și posesia superioară, dar, așa cum anticipam, e greu să găsești concentrare la jucători pe finalul unui final de campionat epuizant. Eu țin să-mi felicit băieții pentru returul făcut”, a punctate Cristian Sculici, antrenorul Ineului la finalul meciului ce ar putea pune capăt mai repede sezonului „alb-albaștrilor”. Din câte se pare, ACSO Filiași nu se va mai prezenta ultima rundă în Țara Zărandului, anunțând deja FRF-ul de intenția sa.

Formații:

Lugoj: Rusu – Rotea, Marta, Miculescu, Roșie – Mânecan, Vlădia – Precupanu, Poiană, Ed. Olariu – Pleșcan. Au mai jucat: R. Mardare, Pintea, Ardelean, Bodocni

Ineu: Mitea (64 Pușcaș) – Popovici, Zdrențan, Bier, Hulbăr – Clej (80 Jilavu) – Ciocan, Huțanu, Botaș (57 Jazzley), Talpaș – Mașniță (86 Udrescu).

S-a semnat recepţia la terminarea lucrărilor pentru reţelele de apă şi canalizare din Ineu, Pâncota, Şiria şi Galşa

Arbitri: Mihai Damșa (Aiud) – Ioan Corb (Oradea), Radu Pascu (Oradea)

Observatori FRF:  Cornel Corocan (Reșița), Adrian Baghiu (Reșița)

***

Restul etapei a 29-a a Ligii a III-a (seria a 4-a) a mai programat meciurile:

Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara 4-1
Cocină (58), L. Tudor (70), Celea (72), Pârvulescu (89) / Bozian (5 – pen.)

Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva 2-0
Cîrstean (2, 74)

Millenium Giarmata – CS U Craiova II 1-1
Blănaru (51) / Diarra (32 – autogol)

Minerul Motru – Măgura Cisnădie 1-5
Ghighilicea (63) / Lupu (două), Bălaşa (), Săulescu (), Unguru ()

ASU Poli Timişoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 3-1
Bădăuţă (13, 18), Gălan (90 – pen.) / Băban (30)

Mâine, ora 18

ACSO Filiaşi – Performanţa Ighiu

Naţional Sebiş a stat

Clasament

clas3

Etapa următoare (27-28 mai): Becicherecul Mic – Giarmata, N. sebiș – Pandurii II, Deva – Lugoj, Craiova II – Cugir, Cisnădie – ASU Poli, FC Hunedoara – Motru. CS Ineu – ACSO Filiași nu se dispută. Ighiu stă.