A cincea victorie la rând pentru UTA Under 17 în Liga Elitelor

mager

A trecut și al 5-lea val al returului peste echipa lui Francisc Tisza, iar rezultatul a fost același. O nouă victorie după o prestație bună în fața unei echipe formată din jucători cu un an mai mici decât majoritatea arădenilor, dar cu condiții de pregătire excelente la Centrul de Excelență de la Târgu Mureș.

Excelent a arătat, însă, UTA care a decis, practic, soarta învingătoarei în prima repriză. Stahl, după pasa lui Gruiescu, Deliman (cu capul) din centrarea din corner a lui Stahl și Țurcanu, după assitul lui Mager, au fost marcatorii „alb-roșiilor” în primele 40 de minute. Totuși, scorul pauzei a fost 3-1. „Sigur, ne bucurăm pentru golurile înscrise și mai ales pentru victorie, dar nu pot să uit că am avut încă 7-8 situații în care am scăpat pe benzi sau în careu și am greșit ultima pasă sau finalizarea. Recunoaștem că a contat puțin și faptul că ei au avut doar fotbaliști născuți în anul 2000 pe teren, iar noi i-am luat tare încă de la început, pentru a nu tremura în repriza a doua. Sunt încă trei puncte importante, în fața unei formații ce a trecut de Craiova și Poli și pe care am întrecut-o acum în clasament. Nu ne culcăm pe o ureche, mai avem de tras până la final, sperăm să batem și Sibiul săptămâna viitoare, tot acasă”, a precizat Francisc Tisza.

Acesta a abordat meciul în formula: Mureșan – Gabor, Deliman, Rogojan, Varga – Vasile, Toma – Mager, Gruiescu, Stahl – Țurcanu. Pe parcurs au mai intrat pe teren: Roșu, Sabău, Savin, Adam și Frei.